1. lekce pro ženy: Wisdom

03.06.2020

Na začátku celé lekce se můžete doma společně, stejně jako jsme se bavili my na hodině o našich přáních:

What is your big dream?
If you could wish anything, what would it be?
If you can change anything, what would you change?

Protože jsme minulý měsíc hodně nabrali slovíček ze zeleniny a ovoce, udělali jsme si takovou ochutnávací hru, každý jsme měli svůj kelímek, ve kterém byly kousky ovoce a zeleniny, rozdělili jsme se do skupinek po dvou. První z dvojice řekl: Close your eyes a do ruky mu vložil kousek ovoce/zeleniny. Hádali jsme co by to mohlo být a také jsme se anglicky doptávali:

Is it green/red/..?
It is vegetable or fruit?
Does it grow on tree or does it grow in the soil?

Příběh pro tento měsíc je pohádka o zlaté rybce, prosím mějte strpení s mým osobním přednesem. Můj doprovod však kopíruje autenticky video.

Slovíčka, najdete v odkazu níže.

Video s příběhem:

Psací úkol (pro prezenční studenty úkol domácí do 9.6., nebo na hodině):

Please, rewrite the main storyline of the story, very simply. Write at least 10 sentences and try to use the new vocabulary.

Příběh druhý: Šalamoun

5 At Gibeon the Lord appeared to Solomon during the night in a dream, and God said, "Ask for whatever you want me to give you."6 Solomon answered, "You have shown great kindness to your servant, my father David, because he was faithful to you and righteous and upright in heart. You have continued this great kindness to him and have given him a son to sit on his throne this very day.7 "Now, Lord my God, you have made your servant king in place of my father David. But I am only a little child and do not know how to carry out my duties. 8 Your servant is here among the people you have chosen, a great people, too numerous to count or number. 9 So give your servant a discerning heart to govern your people and to distinguish between right and wrong. For who is able to govern this great people of yours?"10 The Lord was pleased that Solomon had asked for this. 11 So God said to him, "Since you have asked for this and not for long life or wealth for yourself, nor have asked for the death of your enemies but for discernment in administering justice, 12 I will do what you have asked. I will give you a wise and discerning heart, so that there will never have been anyone like you, nor will there ever be. 13 Moreover, I will give you what you have not asked for-both wealth and honor-so that in your lifetime you will have no equal among kings. 14 And if you walk in obedience to me and keep my decrees and commands as David your father did, I will give you a long life." 15 Then Solomon awoke-and he realized it had been a dream.

Na hodině jsme tento příběh stihli pouze stručně převyprávět.

Pokud si děláte tento kurz doma, nebo docházíte prezenčně, ale chcete se připravit na další hodinu, doporučuji zhlédnout toto video:

Neváhejte se s jakýmkoliv dotazem ozvat, s láskou V.