Chcete zorganizovat Vánoční cestu ve vašem okolí? Tady najdete materiály.

Vánoční příběh

Napsala a namluvila Věra Burianová, ilustrovala Barbora Sorrentino, korektury provedla Gabriela Soukupová. Obsah je ZDARMA k šíření v nezměněné podobě, na materiály se vztahují autorská práva.

Vydali jste se s rodinou projít si Vánoční příběh? Na této stránce si můžete celý Vánoční příběh pročíst a shlédnout znovu i z pohodlí domova.

Stejně tak si můžete stáhnout mini Vánoční projekt na doma zdarma:

Pokud by se Vám Vánoční projekt zalíbil jeho plnou verzi si můžete koupit za 50 korun tady.

1. zastavení

Znáte Davida? Davida, toho malého chlapce, který porazil obra Goliáše?

A ano, toho Davida, který se později stal králem? A stejného Davida, který celý život vedl bitvy a války. Toho Davida, který miloval Boha, celým srdcem?

Před dávnými časy, asi tak před 2000 lety žila mladá žena. Ta mladá žena byla zasnoubená za Josefa. No a Josef to byl pra pra pra pra pra a ještě několikrát pravnuk Davida. A právě tady začíná náš Vánoční příběh. 

2. zastavení

Jednoho rána se té mladé ženě, její jméno bylo Marie, zjevil anděl. Ten anděl se jmenoval Gabriel a přišel, aby Marii řekl: "Marie, budeš mít miminko! A to malého kluka! Dáš mu jméno Ježíš. Je to Boží syn, on je ten Zachránce, o kterém se v písmu psalo!" 

Marie si měla brát Josefa. Josef z toho byl docela v rozpacích, ono jak by také ne. Ale rozhodl se, že bude důvěřovat Božímu plánu a to také udělal. Důvěřoval Bohu a naslouchal mu. 

3. zastavení

O devět měsíců později byla Marie téměř připravená

na porod. Jenže zrovna v tu dobu musel každý jet do svého rodného města. Probíhalo totiž sčítání lidu, no a každý obyvatel musel zaplatit daň. Josefovo rodné město bylo Betlém, město krále Davida. A tak Marie

a Josef museli jít dlouhou cestu, na cestu do Betléma. 

4. zastavení

Jenže když přijeli do Betléma, zjistili, že každý pokoj už je plný, každá postel už byla obsazená. "Jděte pryč!" říkali hostinští. "Tady už není žádné místo! Jsme obsazení!" Jenže na Marii už přišel čas a nebylo kde porodit. A tak Marie a Josef zůstali ve stáji.  

 Tady Marie porodila miminko, položila ho do jeslí, ze kterých jedla zvířata, vystlala jesle senem a Ježíška omotala do kusu svého oblečení. A tady, ve stáji, mezi slepicemi, oslíky a krávami, uprostřed tiché noci, Bůh dal světu jeho nádherný, přenádherný dárek. Dítě, které jednou změní svět.

5. zastavení

Té stejné noci, mezi všemi hvězdami se najednou objevila zářivá nová hvězda. Bůh jí dal na oblohu, když se narodil jeho chlapeček. Ta hvězda ukazovala lidem cestu k němu. 

Anděl řekl pasáčkům ovcí, že se narodil Spasitel a Zachránce. Řekl jim, že ho najdou v jesličkách, že je přikrytý látkou, ve slámě a že na něj svítí jasná hvězda. A tak tam pasáčci šli a řekli to ostatním.

Později se za Ježíškem přišli podívat i tři králové, tři mudrcové a dali mu vzácné dary: myrhu, zlato a kadidlo. 

6. zastavení

Tohle miminko bude jako ta vzácná, zářivá hvězda, která zářila na obloze té noci a ukazovala ostatním cestu. Bude světlem, které jednou rozzáří celý svět.

A tohle miminko vyrostlo, jako ty, nebo já. Stalo se mužem, Ježíšem a později, jako jela Marie na oslátku do Betléma, Ježíš jel na oslátku do Jeruzaléma, aby mohl znovu rozzářit srdce každého z nás.

A tak každé Vánoce a každý den jsem ty i já těmi hostinskými, kteří mohou otevřít dveře svého srdce Ježíši a pozvat ho dál, nebo zabouchnout se slovy: "Tady není volno!"

Tak co, máš volné místo?

Jan 3:16 B21

Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něj věří, nezahynul, ale měl věčný život.