S dětmi doma

Zabavit děti doma, vymyslet aktivity, které zabaví děti a nezničí rodiče, může být dnes aktuálnější než kdykoliv jindy, a tak i my chceme přispět svou troškou do mlýna. Připravili jsme pro Vás několik aktivit, kteréurčitě stojí za vyzkoušení!

Jestli děti opravdu něco milují, vydrží u toho celou věčnost a rodiče se rádi zapojí, nebo si užívají zasloužený odpočinek, pak je to zajisté domácí modelína. A není to žádná věda, potřebujete:¨

 • 2 šálky hladké mouky
 • půl šálku soli
 • 2 lžíce oleje
 • 2 lžíce vinného kamene
 • 1,5 šálku vroucí vody

Sypké suroviny a olej smíchejte v misce, dejte si vařit vodu, vařící ji pak vlijte do smíchané směsi. Propracujte za horka vařečkou, nebo lžící. Přendejte hmotu na pevný podklad, promněte důkladně. Dětem z toho udělejte menší dílky, které si mohou potravinovým barvivem obarvit, nebo nechte modelínu jen tak.

Zasaďte s dětmi semínka. Vezměte si květináčky, hlínu, jakákoliv semínka od dýně po okrasné kvítí. Povídejte si s dětmi, jak rostliny klíčí, kde se semínka berou, co z nich vyroste. Pozorujte společně celý proces.

Upečte s dětmi chleba. Vypadá to složitě a hrůzostrašně? Nevěřte tomu, naopak je to proces velmi kreativní, matlací, my ho prostě milujeme. Nemluvě o tom, že víte, co jste si s dětmi do chleba dali.

Můžete se podívat na návod třeba tady.

Pusťte se s dětmi do kraslic. I přes to, jaká situace je kolem nás, nezapomeňme na to, že je jaro, že jsou Velikonoce, že máme před sebou hezké a veselé období. 

Vajíčka, slupky od cibule všichni doma máme, my jsme si s dětmi ještě roztavili voskovky a malovali na vejce.

Zahrajte si jarní pexeso, nemusíte u něj jen sedět, ale naopak půlku rozložte obrázky nahoru na gauč, nebo stolek a zbytek poházejte po bytě, domě, nebo zahradě. Dětem dejte vždy jen jednu kartičku a vyzvěte je ať najdou druhou stejnou. Pexeso si můžete stáhnout v odkazu níže.

Někdy se nám nechce pouštět do složitých těst, už jsme unavení, ale děti nám trochu skáčou po hlavě, pak může přijít kouzlo chň! vytáhneme těsto listové, nedělá binec, nedrobí, dětem ho vyválíme a je chvilku ticha =), můžeme pak výkrojky pomazat vajíčkem, posypat sezamem, kmínem, nebo solí a je zábava a jídlo na světě! Hurá!

Věděli jste, že si doma můžete udělat kompas? Sice teď konstalace světa není na cestování úplně nastavena, ale i tak můžete s dětmi sednout k jakékoliv mapě a povídat si spolu o tom, kde je sever, kde je jih.

Co na tento pokus potřebujete:

 • jehlu
 • magnet
 • tvrdší průhlednou fólii
 • izolepu
 • vodu
 • misku

Začnete s jehlou, přilepte ji na vystřižený kruh z fólie a v jednom směru po jehle dvacetkrát přejedete magnetem, potom celou fólii i s jehlou položíte na misku, ve které je voda. Jehla se stočí k severu.

Upečte a ozdobte s dětmi perníčky. Je čas Velikonoční, ale i kdyby nebyl, tohle je prostě príma aktivita na kdykoliv.

Náš oblíbený recept najdete tady, ale věřím, že každá rodina si nese svůj oblíbený.

Namalujte si výzdobu na okna.

Co na to potřebujete? Nic speciálního, jen temperu a jar. Tyto dvě ingredience smícháte v poměru 1:1, můžete dětem namíchat barev víc, nebo jen jednu, záleží jak moc je malování na okno chytne.

Výhoda této kombinace je rozhodně její omyvatelnost!

Udělejte si to doma hezké, jarní, velikonoční. Posbírejte, co je doma pro tvoření příhodné a vymyslete s dětmi dekorace na okna, na stůl, na zeď, na dveře.

Zpestřete si obyčejnou sváču, udělejte z ní hru, buďte kreativní.

Upečte s dětmi mazanec, náš nejoblíbenější najdete tady.